Co dělat, když se děti nudí a jak je efektivně zabavit?

Jak řešit problémem u dětí, nudu

Proč se děti nudí i v dnešní době? Mají kamarády, hračky, knížky, počítač, televize, virtuální hry atd. Odpověď je jednoduchá, mají toho prostě moc.

Zdá se vám to paradoxní? Napadá vás myšlenka, že se dětem nejde zavděčit? Ačkoli žijeme ve světě moderní techniky, která otevírá spoustu možností, jak trávit volný čas, i zde je prostor pro nudu.

Děti se nudí, protože:

  • nemohou dělat to, co by chtěli
  • musí dělat to, na co zrovna nemají náladu
  • nudí se bez zjevného důvodu

Nudu dětí často zaviní nevědomky rodiče

Vezmeme si jeden příklad za všechny, rodiče svým dětem dopřávají v podstatě vše. Přihlásí je do zájmových kroužků, koupí počítač/tablet a myslí si, že dělají maximum. Dítě hned po škole pospíchá na fotbal, hokej, kreslení… Vrátí se domů, zapne televizi nebo počítač, a začne „brouzdat po internetu.

[reklama id=“14064“]

Dlouhodobá nuda u dětí, která se neřeší, může zanechat stopy zejména na jejich psychice.
Děti se stávají apatickými, neumí cítit a projevovat radost, rezignují, cítí se bezmocně. Neobvyklým není ani sklon k agresivitě či závislostem v důsledku deprese a přetrvávajícího stresu. Ne vždy má však nuda na dětský vývoj jen negativní dopad.

V čem může být nuda u dětí prospěšná?

Když se dítě nudí, musí vynaložit energii, a zapojit fantazii, aby se zabavilo. To je velmi žádoucí pro jeho vývoj. Proto nechte dítěti prostor vymyslet nějakou hru, aniž byste do toho přímo zasahovali. Samozřejmě to neznamená, že se do hry nezapojíte, to můžete, jen dítěti nevnucujte vlastní názory.

  • nesnažte se dítěti vyplnit každou volnou chvíli kroužky
  • zajímejte se o to, co chce opravdu dělat
  • do ničeho je nenuťte
  • podporujte jejich snahu podnikat nové věci
  • vybírejte spíše ty hračky, které podporují jeho rozvoj a fantazii

Ale hlavně, dovolte dítěm, hrát si s vrstevníky, nechte jej, ať si pozve kamarády domů.

Pokud jeho problém, nebo příčiny nejste schopni pochopit a řešit, vyhledejte  pomoct dětského psychologa. Jen odborník může s nejvyšší pravděpodobností pojmenovat problém, se kterým se dítě potýká a navrhne vhodnou terapii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *